Łóżka piętrowe

Łózko piętrowe to niezwykle funkcjonalny mebel, który sprawdzi się w każdym pokoju dziecięcym czy młodzieżowym. Dobrze dobrane, zapewnia nie tylko oszczędność miejsca, ale także wygodę i komfort użytkowania. Ogromny wybór dostępnych modeli w różnych stylach wykończenia i wersjach kolorystycznych pozwala na dopasowanie łózka do każdego pomieszczenia.

Dla kogo przeznaczone są łóżka piętrowe?

Łózka piętrowe są postrzegane przede wszystkim jako element wyposażenia pokoju dziecięcego lub młodzieżowego. Z założenia są przeznaczone dla rodzeństwa dzielącego ze sobą pokój, którego powierzchnia jest na tyle niewielka, że wstawienie dwóch osobnych łóżek mogłoby być kłopotliwe. Coraz częściej spotkać można jednak piętrowe łóżka pojedyncze, które przeznaczone są dla jednego dziecka, a oprócz miejsca do spania oferują dodatkowe funkcje.
Łózko piętrowe może być użytkowane nawet przez najmłodsze dzieci, jednak zaleca się, by dzieci poniżej 6. roku życia zajmowały dolne piętro.

Łóżka piętrowe dla dzieci - na co zwrócić uwagę?

Planując zakup łóżka piętrowego, należy zacząć od określenia optymalnych gabarytów. Kluczowe znaczenie ma tutaj odpowiednio dobrana powierzchnia spania, a zwłaszcza jej długość, która może wynosić od 160 do 200 cm. Najmniejsze łóżka są idealne do pomieszczeń o niewielkiej powierzchni i świetnie nadają się dla najmłodszych dzieci, należy jednak mieć na uwadze fakt, że trzeba będzie je stosunkowo szybko wymienić na większe. Łózka z materacami o długości 190 czy 200 cm zapewnią z kolei dobry komfort snu nawet starszym nastolatkom.
Oprócz wymiarów powierzchni spania oraz samego łóżka, należy również sprawdzić, czy przestrzeń pomiędzy piętrami oraz pomiędzy górnym piętrem a sufitem umożliwia dzieciom swobodne siedzenie. Jest to szczególne ważne w małych pomieszczeniach, których powierzchnia może wykluczać możliwość wstawienia dodatkowych mebli, przeznaczonych do siedzenia.
Jakość materiałów i solidność wykonania to cechy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie każdego mebla, jednak w przypadku łóżek piętrowych ma to szczególnie istotne znaczenie, ponieważ powinny one charakteryzować się dużą stabilnością, by zapewnić dzieciom maksymalny poziom bezpieczeństwa. Na bezpieczeństwo użytkowania mają również wpływ odpowiednio skonstruowana, stabilna drabinka (w przypadku młodszych dzieci dobrym rozwiązaniem mogą okazać się schodki) oraz barierki zabezpieczające, zwłaszcza na górnym piętrze. Dolne barierki mogą być mocowane na stałe lub zdejmowane.
Ze względów praktycznych warto sprawdzić, czy konstrukcja mebla umożliwia jego rozłożenie na dwa oddzielne meble, zwłaszcza, jeżeli wspólny pokój dla dzieci jest rozwiązaniem przejściowym, a w przyszłości planujemy ulokowanie ich w oddzielnych pomieszczeniach.
Część łóżek wyposażona jest w jedną lub dwie szuflady. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia przechowywanie pościeli lub zabawek. W niektórych łóżkach w szufladzie umieszczony jest dodatkowy materac, dzięki czemu łóżko nadaje się dla trójki rodzeństwa lub pozwala na przenocowanie kolegów czy koleżanek, odwiedzających nasze dzieci.

Pojedyncze łóżko piętrowe - z biurkiem czy z miejscem do zabawy?

Chociaż łóżko piętrowe tradycyjnie kojarzone jest z meblem przeznaczonym dla dwóch osób, to producenci coraz częściej oferują łóżka piętrowe pojedyncze. Ich główną zaletą jest niezwykła funkcjonalność, gdyż zapewniają nie tylko miejsce do spania, ale również pozwalają na zaspokojenie innych potrzeb małych użytkowników.
Łóżko piętrowe w formie antresoli pod górnym piętrem posiada wolną przestrzeń, która pozwala na uzyskanie dodatkowego miejsca do zabawy. Będzie ona tym bardziej fascynująca, jeżeli wybierzemy łóżko z materiałową zasłoną, odpowiadającą zainteresowaniom dziecka - dzięki temu przestrzeń pod łóżkiem może z łatwością zmienić się w pędzący wóz strażacki, krainę wróżek lub sklep z cukierkami.
Ciekawym rozwiązaniem jest też łóżko piętrowe z biurkiem, które doskonale sprawdzi się w niewielkim pokoju dziecięcym. Konstrukcja takiego łóżka jest zaprojektowana tak, by umożliwiać wysuwanie biurka tylko na czas jego użytkowania. Po skończonej pracy biurko można natomiast wsunąć w korpus łóżka, dzięki czemu nie zajmuje ono miejsca w pokoju. Tego typu łóżka najczęściej wyposażone są w dodatkowe półki i szafki, które pozwalają na przechowywanie niezbędnych drobiazgów.

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo szeroki wybór łóżek piętrowych w różnych rozmiarach i o wielu dodatkowych funkcjach. Nowoczesny design i różnorodne style wykończenia pozwolą na wybór odpowiedniego mebla do każdego pokoju dziecięcego i młodzieżowego. Stawiamy na sprawdzonych i starannie wyselekcjonowanych producentów, oferujących łóżka piętrowe najwyższej jakości, dzięki czemu zakupy w sklepie Marmex Meble to gwarancja satysfakcji.