Meble tapicerowane

Meble tapicerowane od lat cieszą się popularnością, a wzory wybierane do salonu są coraz odważniejsze. Modne stały się intensywne kolory, a motywy roślinne coraz częściej pojawiają się w roli mebli do przedpokoju. Decydując się z kolei na meble pokojowe i meble do przedpokoju, należy brać głównie pod uwagę funkcjonalność, stąd warto prześledzić dostępne i najczęściej wybierane materiały i tkaniny do obić mebli tapicerowanych. Można oczywiście zamówić meble online w internetowym sklepie meblowym, gdyż dostępność wariantów jest zdecydowanie większa. Jednak przed zakupem należy wybrać rodzaj obicia, który będzie nie tylko cieszył oko, ale spełni swoją funkcję, w zależności od miejsca, w którym mebel stanie.

Sztruks

To materiał warstwowy, wykorzystywany do szycia odzieży. W przypadku mebli tapicerowanych wybierany jest rodzaj zdecydowanie bardziej wytrzymały, stąd świetnie sprawdza się w roli mebli tapicerowanych przeznaczonych do salonu i pokoju.

Aksamit i welur

Materiały różnią się grubością i doskonale prezentują się w pomieszczeniach bogatych w antyki. To doskonały materiał na fotele i kanapy, stąd meble do pokoju mogą być obite właśnie tym materiałem.

Szenil wiskozowy

To obecnie najczęściej wybierany materiał obiciowy do mebli tapicerowanych. Jest to produkt syntetyczny z krótkimi włoskami. Jest gładki i przyjemny w dotyku. Z racji tego, że łatwo jest go utrzymać w czystości to dobry wybór na meble do przedpokoju, gdzie istnieje większe ryzyko zabrudzenia.

Nubuk, mikrofibra

To materiał zdecydowanie cieńszy, jednak elastyczny. Łatwo utrzymać mebel z nubuku w czystości. Jeśli w domu są dzieci, warto wziąć pod uwagę wybór mebli do pokoju właśnie z mikrofibry.

Skóra lub ekoskóra

Sklepy meblowe i sklepy internetowe posiadają całe mnóstwo mebli z takim właśnie obiciem. Wysokiej jakości skóra jest niezwykle wytrzymała i żywotna. Odpowiednia pielęgnacja materiału zapewnia niezmienny wygląd przez lata. Należy jednak pamiętać, że nie jest tak przyjemna w dotyku jak tkaniny powyżej. Jest dość sztywna i nie dopasowuje się idealnie do ciała. Warto w tym przypadku skusić się o wybór mebli do przedpokoju właśnie ze skóry ze względu na wytrzymałość materiału.

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Najłatwiejsze w czyszczeniu są meble skórzane, ze względu na fakt iż brud nie wnika w głąb materiału i jest łatwy do ściągnięcia. Pielęgnuje się je za pomocą specjalnych preparatów lub po prostu zwilżoną ściereczką. Tkaniny typu nubuk, szenil, sztruks, aksamit i welur wymagają większego zainteresowania, szczególnie w zagłębieniach. Najlepiej użyć do tego odkurzacza z wąską szczoteczką. Meble tapicerowane najlepiej czyścić za pomocą preparatów specjalnie przystosowanych do rodzaju obicia. Meble do pokoju to wybór na wiele lat, stąd warto uwzględnić nie tylko wygląd, ale i rodzaj obicia. Jakość wykonania materiałów i obicia ma tu ogromne znaczenie. Meble do przedpokoju powinny być wytrzymałe oraz odporne na wilgoć i trudne zabrudzenia. Powinny być wykonane z materiałów o najwyższej jakości i z tkanin odpornych na ścieranie.