Fotele do biura

Wybór fotela biurowego ma ogromne znaczenie dla wydajności i efektywności pracy, a także dla zdrowia i samopoczucia jego użytkownika. Fotele do biura powinny być przede wszystkim ergonomiczne, czyli dostosowane do naturalnej budowy ciała człowieka i jego ruchów. Muszą pozwalać mu siedzieć w sposób, który jest dla niego najkorzystniejszy, czyli nie wiąże się w dyskomfortem, ani nie prowadzi do rozwoju wad postawy lub chorób stawów. Właśnie dlatego w kategorii foteli biurowych znajdziesz meble stworzone z myślą o maksymalnym komforcie użytkowania oraz dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie osoby pracującej przy biurku.

Czym powinny charakteryzować się dobre fotele biurowe?

Fotel do pracy powinien być przede wszystkim fotelem regulowanym - klasycznym lub na kółkach. Bardzo istotna jest jego stabilność i solidność wykonania, która warunkuje bezpieczeństwo użytkownika oraz wytrzymałość samego mebla. Fotele biurowe muszą być wyposażone w odpowiednio wyprofilowane oparcie, naśladujące naturalny kształt kręgosłupa. Właściwie wygięcie tego elementu pozwala bowiem zagwarantować plecom podparcie, a tym samym odciążyć niezwykle ważny odcinek kręgosłupa, czyli odcinek lędźwiowy. Poza tym, fotel biurowy powinien posiadać podłokietniki, które pozwolą na ułożenie przedramion i ramion pod kątem prostym, co również ma ogromne znaczenie dla prawidłowej postawy całego ciała. Właściwie usytuowane ręce pozwalają także na prawidłowe korzystanie z klawiatury i myszki, chroniąc pracownika przed rozwojem groźnych chorób, w tym między innymi zespołu cieśni nadgarstka. 

Na co zwracać uwagę wybierając fotele do pracy?

Fotele do biura muszą być fotelami regulowanymi. Im większy jest ich zakres regulacji, tym lepiej, gdyż każdy użytkownik ma zupełnie inną budowę ciała i inne potrzeby, które fotel powinien być w stanie spełnić w stu procentach. Najważniejszym parametrem dobrego siedziska jest możliwość dostosowania jego wysokości tak, aby uda i łydki osoby pracującej tworzyły między sobą kąt prosty. Fotel nie może być zatem ustawiony ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko, a stopy jego użytkownika powinny swobodnie stykać się z podłogą. Drugim niezwykle istotnym parametrem jest odległość siedziska od oparcia, czyli tak zwana głębokość fotela biurowego. To od niej zależy, czy osoba siedząca będzie w pełni korzystała z funkcjonalności wyprofilowanego oparcia i zadba o prawidłową pozycję kręgosłupa. Pozostałe cechy, na które również warto zwrócić uwagę to:

- możliwość regulacji kąta odchylenia oparcia - które powinno pochylać się maksymalnie 5 stopni do przodu i około 30 do tyłu, dodatkowo doskonale, jeśli ma również blokadę ustawienia i dostosowuje jednocześnie kąt nachylenia siedziska,

- możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia podłokietników,

- zagłówek z funkcją regulacji wysokości - umożliwiający dodatkowe podtrzymanie odcinka szyjnego, co pozwala uchronić się przed bólem karku oraz głowy,

- obrotowe kółka z funkcją blokady. 

Fotel biurowy - co jeszcze jest istotne?

Dobry fotel biurowy jest fotelem ergonomicznym, stabilnym i bezpiecznym. Umożliwia również pełną personalizację, czyli dostosowanie swoich parametrów do budowy i wzrostu użytkownika oraz typu wykonywanej przez niego pracy. Aby służył w przestrzeni biurowej naprawdę długo, powinien być również wytrzymały, czyli wykonany z dobrej jakości materiałów. Właśnie dlatego konstrukcje naszych foteli biurowych opieramy przede wszystkim na chromowanym metalu o dużej wytrzymałości na obciążenia oraz pełnej odporności na rdzewienie. Nasze podnośniki opatrzone są natomiast certyfikatami, które gwarantują ich bezawaryjność. Dbamy także o właściwy dobór materiałów do tapicerowania, dlatego zarówno fotele biurowe pokryte ekoskórą, jak i tkaniną są odporne na częste mycie i czyszczenie, a co za tym idzie pozwalają na łatwe utrzymanie ich w czystości. Podczas wyboru fotela do pracy warto wziąć pod uwagę również warunki panujące w biurze. Jeśli jest to wnętrze klimatyzowane, sprawdzi się w nim dowolny model fotela, jednak jeśli pracownicy są narażeni na dyskomfort związany z wysoką temperaturą, najlepiej zadbać, aby oparcie ich fotelów było delikatnie ażurowe i pozwalało na swobodną cyrkulację powietrza. 

Design ma znaczenie

Fotele do pracy muszą być ergonomiczne i wygodne w utrzymaniu, jednak nie bez znaczenia jest także ich wygląd. Nagromadzenie fotelów ma bowiem niebagatelny wpływ na aranżację całego wnętrza, dlatego jeśli pragniemy, aby prezentowało się ono naprawdę atrakcyjnie, warto zwrócić uwagę na design fotela, jego kolorystykę oraz rodzaj zastosowanych materiałów. Jeśli poszukujesz stonowanego, uniwersalnego i neutralnego fotela, wybierz nasz model VIPER lub APOLLO. Kiedy zaś fotele mają stanowić wyrazisty akcent w przestrzeni biurowej, postaw na barwną linię OVERCROSS lub BLACK ON BLACK. Przygotowaliśmy propozycję również dla najbardziej wymagających, poszukujących fotelów o niebanalnym designie. Jeśli właśnie takiego wyposażenia potrzebujesz - sprawdź, jak prezentują się nasze fotele WAU oraz NEZ. 

 

Podsumowując:

Decydując się na zakup fotela biurowego, należy mieć świadomość tego, nie jest to element dekoracyjny biura czy domu, ale coraz częściej jeden z tych elementów, których używamy przez zdecydowaną większość czasu. Spędzamy w fotelach biurowych ponad osiem godzin dziennie, dlatego tak ważne jest, żeby przy zakupie wybrać najlepszy dla siebie.
Pod tym względem dobrze zwrócić uwagę na jego ergonomiczność. Dobre i funkcjonalne fotele biurowe posiadają jak najwięcej opcji regulacji – wysokość siedziska, ale też odchylenie oparcia i wysokość podłokietników. Ważne jest również jego wyprofilowanie. Dobry fotel będzie idealnie dostosowany do ciała, dzięki czemu kręgosłup nie będzie tak obciążony jakby to miało miejsce w przypadku niewyprofilowanego lub źle wyprofilowanego fotela.
Mając to wszystko na uwadze, sklep Marmex zapewnia duży wybór foteli biurowych, spośród których nasi klienci mogą dokonać wyboru najodpowiedniejszego dla siebie modelu.