Rodzaje mebli dla dzieci I młodzieży

REGAŁY MŁODZIEŻOWE

Współczesne regały wykreowane zostały z połączenia funkcjonalności dawnych kredensów oraz szaf. Stały się praktycznym rozwiązaniem w wyposażeniu wnętrz pokolenia powojennego. Pozwalały zaadaptować w użyteczny sposób wolną przestrzeń. Obecnie stanowią nieodzowny element wyposażenia pokoi dziennych, gabinetów, biblioteczek, a także pokoi dziecięcych oraz młodzieżowych. Szczególne znaczenie mają w sypialniach pociech od najmłodszych lat do nastoletniego wieku.

Dlaczego regały są ważnym elementem wystroju pokoju dziecka? Przede wszystkim pozwalają na zachowanie porządku w sypialni zarówno malucha, jak i nastolatka. Służą do przechowywania przedmiotów takich, jak: książki, materiały szkolne i edukacyjne, zabawki, akcesoria pielęgnacyjne i wiele innych. Poszczególne półki pozwalają na przetrzymywanie konkretnych przedmiotów według kategorii, przy zachowaniu całkowitego porządku. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat mogą uczyć się prawidłowych nawyków. Ponadto przedmioty odłożone na półki nie zagrażają bezpieczeństwu - np. poprzez potknięcie o rozrzucone zabawki na podłodze, a także mają mniejszy kontakt z zanieczyszczeniami, które znajdują się na podłogach.

Jak wybierać regał do pokoju dzieckaW zależności od wieku dziecka zawartość, która zapełnia meble ulega zmianie. Należy mieć to na uwadze przy wyborze konstrukcji. W przypadku pokoi najmłodszych dobrze sprawdzają się wersje z większą ilością otwartych przestrzeni. Można na nich bez problemu ustawić zabawki i książeczki, a maluch może sięgnąć po te z niższych półek samodzielnie - bez ryzyka, że przytrzaśnie sobie rękę drzwiczkami. Modele bardziej zabudowane, z większą ilością zamykanych frontów i szufladami dobrze nadają się do pokoju młodzieżowego. Można w nich bezpiecznie przechowywać materiały szkolne - bez obawy, że zostaną zniszczone przez młodsze rodzeństwo bądź zwierzęta domowe. Pozwalają także na przechowywanie pamiętników oraz skarbów nastolatków, którzy szczególnie dbają o swoją prywatność.

Przed dokonaniem zakupu regału koniecznie trzeba sprawdzić rozmiar mebla. W tym celu należy ustalić przestrzeń, jaką można poświęcić w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym na mebel. Nie powinien on dominować w wystroju pomieszczenia, a także nie może przeszkadzać i zakłócać prawidłowej komunikację w pokoju. Meble pozbawione frontów bądź z frontami transparentnymi, a także jasne komponenty w mniejszym stopniu wpływają na zmniejszenie optyczne pomieszczenia niż wersje ciemne i mocno zabudowane.

W przypadku małych dzieci warto rozważyć zakup mebli przyściennych. Zawierają elementy montażowe, które pozwalają na ich przytwierdzenie do ściany. Dzięki temu są bezpieczniejsze dla najmłodszych, gdyż eliminują ryzyko przewrócenia konstrukcji na dziecko. Modele wolnostojące są natomiast bardziej mobilne. Można je w dowolnym momencie przesunąć, dostosowując do potrzeb i wymarzonej aranżacji nastolatka.

W zakresie kolorystycznym, przeważają regały utrzymane w odcieniach naturalnego drewna. Takie barwy pozwalają na użytkowanie przez dłuższy czas. Wraz z rozwojem dziecka można zmienić aranżację wnętrza, bez konieczności pozbywania się mebli, które nie będą pasowały do pokoju nastolatka. Uniwersalna kolorystyka wymaga jednak zastosowania dodatków, które spersonalizują pokój i przemienią go w komnatę księżniczki, czy kajutę pirata. Innym rozwiązaniem są regały wizualnie dostosowane do gustów maluchów i nastolatków. Odznaczają się z reguły ciekawymi kształtami oraz doborem żywych kolorów.

 

BIURKO DO POKOJU DZIECIĘCEGO

Wprowadzenie biurka do pokoju dziecka warto przemyśleć jeszcze przed wkroczeniem malucha w wiek szkolny. Już dla pięciolatka będzie to doskonała pomoc w rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań. Z reguły chłopcy i dziewczynki w tym wieku wyrastają z dziecięcego stoliczka do rysowania. Przedłużanie okresu jego użytkowania może przynieść pociechom szkodę. Odpowiednio dobrany mebel determinuje bowiem przyjęcie prawidłowej postawy, która nie powoduje zmęczenia kręgosłupa.

Czemu biurko jest ważne w pokoju dziecka? Jest to mebel, przy którym maluch może nie tylko odrabiać lekcje. To idealne miejsce do czytania, rysowania, malowania, prac plastycznych i technicznych. Duży, prosty blat daje dużą ilość miejsca na rozstawienie przyborów. Odpowiedni rozmiar pozwala na ustawienie komputera. Ponadto biurko wymusza zachowanie właściwej postawy. Maluch zmuszony jest do siedzenia wyprostowany, zgarbiony bądź z założonymi nogami na krześle będzie czuł się przy meblu niewygodnie. Dzięki temu kształtowana jest prosta postawa i eliminowane wady kręgosłupa.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebla? Obecnie na rynku znajduje się wiele propozycji. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych elementów przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jest to istotne, ponieważ mebel powinien służyć uczniom przez dłuższy okres edukacji szkolnej.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wysokość mebla. Optymalnym rozwiązaniem będzie wybór konstrukcji, w której blat znajduje się na wysokości między 72 a 85 cm. Prawidłowe posadowienie regulowane jest wówczas poprzez zastosowanie odpowiedniego krzesła. Mebel w takiej wysokości pozwala na długi okres użytkowania. Dostępne są także biurka niższe, dostosowane do wzrostu dzieci w pierwszych latach szkolnej edukacji. Blat znajduje się na wysokości 50-72 cm. Przy takich konstrukcjach maluch nie musi się "wdrapywać" na krzesło, jednak służą tylko przez pierwszy okres nauki szkolnej. Później uczeń z nich wyrasta. Przy wymiarach warto pamiętać także o głębokości mebla. Przestrzeń ta zapewnia swobodę nóg. Optymalnym rozwiązaniem jest głębokość między 50-90, w zależności od wielkości dziecka.

Oglądając mebel do pokoju ucznia koniecznie należy sprawdzić czy posiada odpowiednią ilość szuflad, szafek, przegródek. Biurka wyposażone w takie udogodnienia pozwalają zachować ład i porządek. Zapewniają także lepszą organizację pracy dziecka. Pozwalają przechowywać niezbędne przybory w jednym, znanym maluchowi miejscu. Nie musi wobec tego szukać ich po całym pokoju bądź domu. Ponadto zapewniają ład na blacie, co jest niezwykle istotne przy odrabianiu lekcji, w szczególności z pomocą rodziców. Na pustym blacie łatwiej będzie pracowało się jednej, jak i dwóm osobom. Utrzymanie stałego porządku pozwala oszczędzić czas związany z codziennym sprzątaniem.

We współczesnej edukacji szkolnej niebanalną rolę odgrywają pomoce multimedialne. Warto wybrać mebel przystosowany do sprzętu komputerowego. Takie konstrukcje powinny mieć szeroki i długi blat z odpowiednim otworem bądź listwą na poprowadzenie kabli, z wysuwanym mniejszym blatem na klawiaturę.

Istotne znaczenie ma także kształt samego mebla. Z uwagi na formę można wyróżnić biurka narożne i proste. Wybór między tymi wariantami powinien uwzględniać wielkość pokoju oraz najbardziej naświetlone miejsce. Mebel powinien być ustawiony w pobliżu okna.

 

PRAKTYCZNE SZAFY DZIECIĘCE

Taka, która pomieści ubrania. Taka, która zapewni porządek. Taka, która będzie "rosła" razem z dzieckiem. Właśnie taka szafa będzie idealnym elementem w idealnym pokoju dziecięcym i młodzieżowym. Wstawiona raz powinna służyć przez wiele lat. Dobry mebel będzie odpowiadał potrzebom przedszkolaka, ucznia, jak i gimnazjalisty, czy licealisty.

Czemu szafy są ważne w pokoju dziecięcym i młodzieżowym? Pozwalają przede wszystkim na bezpieczne przechowywanie odzieży. Jednocześnie zapewniają łatwy dostęp do niej. Dzięki temu pozwalają na tworzenie rozmaitych stylizacji. W pierwszych latach pomagają dzieciom kształtować poczucie samodzielności - maluch sam decyduje co chce założyć, wyjmuje samodzielnie poszczególne elementy garderoby, a także uczy się zachowania porządku. W okresie nastoletnim własna szafa pozwala na zachowanie uczucia prywatności i niezależności. Pomaga dzieciom w okresie młodzieżowym rozwijać własny styl i planować różne zestawienia strojów.

Jaki mebel wybrać? Kupno szafy do pokoju dziecka należy przemyśleć. Istnieją specjalne meble dedykowane do wzrostu malucha. Z reguły są to rozwiązania tymczasowe, na okres kilkunastu miesięcy. Należy pamiętać, że dzieci szybko rosną. W przypadku szaf, dobrym rozwiązaniem jest wybór pełnowymiarowej konstrukcji, która posłuży na lata. Musi pomieścić ubrania. Często służy do przechowywania butów, plecaków, toreb, zabawek, itp. Dlatego konieczne jest sprawdzenie układu wnętrza.

Idealnym rozwiązaniem jest wnętrze, które można przemeblować, zmieniając układ półek i drążków. Jest to jednak stosunkowo świeże podejście w projektowaniu mebli, dlatego większość konstrukcji pozbawiona jest takiej możliwości. Warto wówczas uważnie przyjrzeć się temu, co jest. Przy wyborze dużej szafy powinna być zaopatrzona w przestrzeń z drążkiem. Pozwala na przechowywanie okryć wierzchnich, sukienek i spódnic bez zagniecenia. Mebel powinien być zaopatrzony także w półki, pozwalają na przechowywanie złożonych koszulek, spodni, bluz, swetrów, itp. W wersji maksymalnej dobrze, jeśli szafa zaopatrzona jest w szuflady. Pozwalają na przechowywanie bielizny, skarpetek oraz akcesoriów modowych.

Warto wybrać konstrukcje, które posiadają oddzielną część z drążkiem. Z reguły w dolnej części jest jeszcze duża ilość wolnej przestrzeni, gdzie można przetrzymywać np. plecaki, torby albo rolki. W przypadku przestrzeni z półkami warto wybrać modele, gdzie znajduje się niewiele, wysokich półek. Tworzą większą przestrzeń, dzięki czemu można zmieścić w nich np. koszyki wiklinowe lub pudełka tekstylne. Pozwalają lepiej segregować rodzaje odzieży.

Wybór jednej dużej szafy to trafiony pomysł do dużego pokoju. W przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu nie należy wprowadzać jednego monumentalnego mebla, ponieważ przytłoczy on całość wystroju. W takiej sytuacji można zdecydować się na kilka elementów i rozmieścić je po całym pokoju. Szczególnie dobrze sprawdzają się w małych przestrzeniach szafy jedno- i dwudrzwiowe oraz narożne. Zajmują mniejszą ilość miejsca. Dopełnieniem mogą być niższe komody albo modne w ostatnim czasie odsłonięte konstrukcje na wieszaki z ubraniami. Dobrym rozwiązaniem w mniejszych pokojach są szafy przesuwane. Brak uchylnych drzwi oznacza znaczącą oszczędność miejsca przy użytkowaniu.

Warto zwrócić także uwagę na wygląd mebla. W pokojach dziecięcych i młodzieżowych lepiej sprawdzają się jasne barwy z mocnymi akcentami kolorystycznymi. Sprawdzonym rozwiązaniem są wersje drewniane, które w prosty sposób można ograć dodatkami. Dziewczynki z pewnością ucieszą drzwi frontowe z pełnowymiarowym lustrem.

 

FUNKCJONALNE ŁÓŻKA DLA DZIECI

Wygodne. Funkcjonalne. Estetyczne. Łóżko w pokoju dziecięcym, jak i nastoletnim stanowi ważny element aranżacji. Odpowiada za komfort wypoczynku oraz przyjemny sen. Ponadto maluchy uwielbiają bawić się właśnie na łóżku, a nastolatki chętnie czytają na nim czasopisma młodzieżowe i książki lub słuchają muzyki. Niezwykle istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego mebla.

 

Jak wybrać łóżko do pokoju dziecięcego i młodzieżowego? Dla malucha, który przechodzi z łóżeczka niemowlęcego, dobrym rozwiązaniem jest model w wariancie o rozmiarach 70 cm szerokości oraz 140 cm długości. Niewielkie wymiary gwarantują poczucie bezpieczeństwa, a także swobodę. Zapewniają dużą dozę samodzielności maluchom, które mogą same na nie wejść i okryć się kołdrą. Konstrukcje idealne komponują się z dziecięcym otoczeniem. Nie tylko pod kątem wymiarów. Niektóre z modeli posiadają także pełne uroku ozdoby na ramie łóżka. Uniwersalnym rozwiązaniem są konstrukcje, mające 90 cm szerokości oraz 200 lub 190 cm długości. Gwarantują pełną swobodę ruchów od przedszkolaka do nastolatka. Nie wymagają wymiany, gdy dziecko rośnie.

W przypadku, gdy rodzeństwo mieszka w jednym pokoju można zastosować konstrukcje piętrowe, uwielbiane przez najmłodszych. Pozwalają zaoszczędzić miejsce, które zajmowałyby dwa łóżka. Ciekawym rozwiązaniem są także komponenty piętrowe tylko z jednym łóżkiem. W takich modelach dolną przestrzeń zajmują szafki lub biurko. Jest to również rozwiązanie, które umożliwia zaoszczędzenie pewnej przestrzeni. Model szczególnie warto rozważyć przy urządzaniu niewielkich pokoików.

Przy doborze właściwego mebla konieczne jest sprawdzenie jego funkcjonalności. Obecnie zdecydowana większość konstrukcji wyposażona jest w dodatkowe elementy, np. wysuwane szuflady lub otwarte półki. Pozwalają one na przechowywanie najważniejszych przedmiotów dziecięcych, np. książek, pamiętników, pluszaków, itp. Istnieją także modele z konstrukcją umożliwiającą wysunięcie drugiego materaca na niższym poziomie. To świetny pomysł dla rodzeństwa. Sprawdzi się także w sytuacji, gdy zaprosi przyjaciół na noc. Należy zwrócić także uwagę na to, że konstrukcja posiada przestrzeń na przechowywanie pościeli.

Istotne znaczenie dla małych użytkowników ma także wygląd pokoju. Właśnie dlatego należy zwrócić uwagę na estetykę mebla. Bezpiecznym rozwiązaniem są proste konstrukcje, utrzymane w kolorze naturalnego drewna. Dobrze będą komponowały się z większością kolorów i wzorów. W prosty sposób można zmienić ich wygląd, nakrywając łóżko ciekawym kocem lub kapą. Dostępne są też na rynku egzemplarze wyraźnie dedykowane najmłodszym. Zawierają najczęściej zdobienia dziecięce na ramie, a także dla młodzieży - odznaczające się zastosowaniem żywych kolorów.

W zakresie wygody nie tylko materac ma istotne znaczenie. Także konstrukcja łóżka odpowiada za wygodę użytkowania. W zdecydowanej większości meble posiadają szczebelkowy stelaż, na którym zamieszcza się materac. Pozwala to na optymalny przepływ powietrza i gwarantuje właściwą jego cyrkulację. Należy mieć na względzie stabilność łóżka. Zależy to od formy konstrukcji oraz zastosowanego materiału.