Jak wybierać meble dziecięce?

Przygotowanie pokoju dla małego dziecka wymaga zastosowania praktycznych i bezpiecznych rozwiązań. Odpowiednia aranżacja jest ważna z uwagi na fakt, iż przez kilka pierwszych miesięcy będzie to przestrzeń, w której maluch będzie najczęściej przebywał – odpoczywał, bawił się, uczył się i rósł. Dlatego należy zaplanować jej urządzenie, zapewniając przyjazną atmosferę dla najmłodszych.

 

CZUJ, CZUJ, CZUWAJ!

Bezpieczeństwo to priorytet w pokoju malucha. Dobre meble dziecięce posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty poświadczające bezpieczeństwo konstrukcji, zastosowanych materiałów oraz farb. Szczególnie polecane są komponenty wykonane z naturalnego drewna. Organiczny materiał nie emituje szkodliwych substancji i nie wpływa negatywnie na stan zdrowia dziecka. Nie wywołuje także reakcji alergicznych.

Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia pokoju malucha jest łóżeczko. Zgodnie z polskimi oraz europejskimi normami dotyczącymi bezpieczeństwa, mebelek ten powinien mieć stosowną wielkość odstępów między szczebelkami. Zapobiega to urazom maluszka, który nie tylko śpi w łóżeczku, ale spędza także większość czasu na zabawie. Istotne znaczenie ma więc także odporność na uszkodzenia mechaniczne konstrukcji oraz specjalny drabinkowy spód, zapewniający właściwą cyrkulację powietrza.

 

JEDEN ZA WSZYSTKICH, WSZYSCY ZA JEDNEGO!

Dobrym rozwiązaniem do pokoju malucha są wielofunkcyjne meble dziecięce, łączące kilka funkcji w jednej konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem są komponenty, które będą rosły razem z pociechą. Ciekawą ofertę stanowią łóżeczka z regulowanym poziomem materaca. Można dostosować je do aktualnej fazy rozwojowej malucha. Niektóre zaopatrzone są dodatkowo w wysuwane szuflady. Warto zwrócić także uwagę na to, czy posiadają wyjmowane szczebelki. Modele, które umożliwiają wyjęcie dwóch lub trzeb tralek, zapewniają maluchom łatwiejszy dostęp do łóżeczka.

Dopełnienie wyposażenia pokoju malucha stanowią także inne mebelki, jak komody, regały, krzesełka, szafki. Dobrym rozwiązaniem są gotowe zestawy, które zapewniają pełną funkcjonalność pomieszczenia. Pozwalają na przechowywanie artykułów pielęgnacyjnych, zabawek, ubranek, książeczek i wielu innych przedmiotów niezbędnych w pierwszych miesiącach, a nawet latach życia maluszka. Komponenty dostępne są z reguły w stonowanej kolorystyce. Dzięki temu świetnie się sprawdzają także w późniejszym wieku. Wystarczy dobór nieco odmiennych dodatków, zmiana koloru ścian, by przemienić pokój niemowlaka w idealną przestrzeń dla przedszkolaka.